Петочно коктел опуштање

Има ли некој кој не се радува на петокот? Не, нели? 🙂

Вообичаено секој со нетпрение чека саботното утро да го помине подолго под жебе, да излезе на денска средба со пријателите во парк, или да си посвети внимание на себе.

Ние петоците, а и останатите денови од викендот, секогаш ги користиме за да откриеме нови сповршени споеви на Баделовите пијалоци кои ќе ви овозможат комплетно уживање.

За опуштен викенд, предлагаме денес да наздравите со некој од овие коктели.

Essien Rock Fizz

Експлозивен спој на сјај и пенливост. Идеален за петок вечер.

Состојки:

 • 25ml Vigor Vodka Classic
 • 25ml Малибу
 • 100ml сок од портокал
 • 100ml сок од боровница
 • 1 парче лимон

Подготвка

Висока чаша за коктел ја полниме три четвртини со коцки мраз. Ги додаваме сите состојки и промешуваме. На крај декорираме со парчето лимон и една цевка.

 
 

North African Nutmeg

Егозтичен и лесен коктел со уникатно спојување на ароматични вкусови, совршено одговоара зо петочките забави.

Состојки (за 6 послужувања):

 • 140ml Vigor Vodka Classic
 • 60ml ликер од малина
 • 60ml сируп од шеќер и вода
 • 740ml ејл од ѓумбир

Подготовка:

Во голем сад за коктели ставаме коцки мраз. Го полниме три четвртини. Ги додаваме сите состојки, промешуваме убаво и декорираме со парчиња лимон.

 
 

Raspberry Fizz

Недолива комбинација на состојки за софистициран крај на работната недела.

Состојки:

 • 50ml Vigor Vodka Classis
 • 1 лажица ликер од малина
 • 3 свежи малини
 • 2 коцки мраз
 • Römer Krönung пенливо вино

Подготовка:

Во чаша за пенливо вино ги ставаме дввете коцки мраз и одозгора ја сипуваме водката. Го додаваме ликерот од малина и промешуваме. Потоа сишиваме од пенливото вино дури не се наполни чашата. На крајот декорираме со свежите малини.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*