Совршени комбинации на овошни вкусови за коктели

Совршениот вкус на секој коктел се постигнува со додавање на идеалните овошни парчиња. Вкусот добива на интензитет посебно доколку додатоците во коктелот се повеќе, различни и се надополнуваат со своите вкусови. Не сите овошја одговараат со сите алкохолни пијалоци или со јаткастите производи, кои сè почесто се користат при подготовка на коктели. Во продолжение ви […]

Интервју со Васил Пеевски: Доколку не бараме нови вкусови кои ќе направат револуција во нашата дејност, не сме постигнале ништо

Васил Пеевски го освои првото место во категоријата „класика“ на Vigor Barmen Cup 2016. Имавме чест два пати да уживаме во неговиот коктел – еднаш во полуфиналето, и еднаш во финалето. 🙂 Неговиот коктел „Харибо“освои најмногу поени од стручното жири. Со уникатна и внимателно подготвена декорација, „Харибо“ ги собра сите атрибути на комплетен и победнички […]


This entry was posted in Blog.

Интервју со Бобан Васиќ: Коктел културата во Македонија допрва почнува да се развива

Непосредно по завршувањето на Vigor Barmen Cup 2016 поразговаравме на кратко со Бобан Васиќ, победникот во категоријата „флер. Ни раскажа како се подготвува за настап, од каде црпи инспирација, а ни откри и слатки детали за идните планови. Неколку години по ред учествуваш во Vigor Barmen Cup во категоријата flair и секој настап е уникатен […]


This entry was posted in Blog.

Импресии и фотографии од Vigor Barmen Cup 2016

Два дена во Виница поминаа како две минути. Vigor Barmen Cup 2016, како и што се очекуваше, помина во супер забавна и позитивна атмосфера која ги освои буквално сите посетители. На летната тераса на хотелот „Александар Парк“ се случи незаборавен и фантастичен настан. Првиот ден помина во вкусот на коктелите на полуфиналистите во категоријата класик. […]

Васил Пеевски е најдобриот бармен во Македонија

Во конкуренција на 24 бармени од цела Македонија, Васил Пеевски од Скопје го освои првото место на финалето на Вигор Бармен Куп 2016, кој се одржа оваа седмица во Хотел Александар Парк во Виница. Неговиот коктел „Харибо“ го импресионира стручното жири од Хрватска во кое членуваа Марио Мајцен, повеќекратен хрватски шампион во флер категорија, Анте […]