(Македонски) Награден Badel Pelinkovac квиз

Од денес на официјалната Facebook страница на Badel Pelinkovac за Македонија стартува награден Badel Pelinkovac квиз. Фанот кој најбргу и најточно ги одговори седумте прашања е добитник на една од трите главни награди: –          Прва награда: Полн Pelinkovac ранец –          Втора награда: Pelinkovac чадор и три мини Pelinkovac. –          Трета награда: Pelinkovac маица и капче […]

Badel Pelinkovac nominated for the best company on Twitter

Уште од самиот старт на нашата страница на твитер – @PelinkovacMK наидовме на извонреден пречек од македонската Твитер заедница. После само неколку месеци меѓусебна дружба со шармантните македонски твитерџии, добивме номинација за најкомпанија на Twitter! Блогерските и твитерџски награди се во организација на blogirame, македонски агрегатор на блогови и опфаќаат повеќе од 20 категории, меѓу […]

(Македонски) Танц со орлите – Интервју со Игор Тодевски (втор дел)

Првиот дел од интервјуто со Игор Тодевски може да го прочитате овде. Колку просечно трае еден твој лет? Еден лет минимално може да трае 15 минути, па се до 8 часа, во зависност од условите и временските прилики. Можеш ли да опишеш какво е чувството кога леташ? Мислам дека, дури и најдобрите писатели и филозофи […]

(Македонски) Гурманско Pago искуство

Освен што се најдоброто и најквалитетно овошно освежување, соковите Pago одлично се комбинираат со храна. Денес ви предложуваме две екслузивни комбинации, кои ќе ги задоволат и најпребирливите меѓу вас.  Pago Јагода и горгонзола (сино сирење)   Состојки: Pago Јагода и 30-35 грама Gorgonzola или било кое друго сино сирење. Инструкции: Pago Јагода и 30-35 грама […]

(Македонски) Во Македонија најубаво се лета – Интервју со Игор Тодевски (прв дел)

Денес решивме да ве вивнеме во височините со Игор Тодевски, еден од најискусните и најдобри пилоти на параглајдер во регионот. Игор е еден од пионерите на параглајдерството во Македонија, кој зад себе има многу импресивни успеси на европската и светската параглајдерска сцена, меѓу кои и прво место на Pre World Cup во Турција, во 2011 […]

(Македонски) Топ 5 природни сокови за слабеење

Есента и зимата се период кога се стеснуваат можностите за физичка активност, а и свежото овошје што е есенцијално за повеќе диети станува се помалку достапно. Ви ги претставуваме најдобрите пет сокови за успешно и што е уште поважно, здраво намалување на килограмите. 1. Брусница Сокот од брусница (61,7 kcal) содржи високо количество на витамин […]

(Македонски) Продолжува турнејата Svarog = Toni Zen

Турнејата Svarog = Toni Zen продолжува со несмалено темпо! По Неготино и Кичево, Тони ‘растури’ и во Струмица, а следен на удар на моќниот чекан на Svarog е Прилеп! За тоа каква беше атмосферата може да се уверите гледајќи ја фото-галеријата од настанот на Facebook страница на Svarog!

(Македонски) Pago – европски бренд со повеќедецениско педигре

Соковите Pago може да се најдат во македонските ресторани и кафулиња веќе подолго време, а од скоро PET шишињата ги красат и полиците на нашите супермаркети. И покрај тоа што кај нас овој период се појавија и исчезнаа огромен број на брендови на сокови со разен квалитет, се чини дека Pago ја зацементира својата позиција […]

(Македонски) Бадел 1862 – 150 Години: Епизода Четврта

После завршетокот на Втората светска војна, во мај 1945 година во Југославија започнала брза индустријализација, а обновата на разрушената земја била главна и најважна задача. Новата власт ги национализирала или ги конфискувала речиси сите индустриски капацитети, вклучувајќи ги и претходниците на Бадел 1862. Во 1946 година, легендарната фабрика на семејството ARKO била преименувана во PLEMENIKA. […]

(Македонски) Ненад Милосављевиќ е победник на Vigor Barmen Cup 2012

Во конкуренција на повеќе од 20 бармени од цела Македонија, Ненад Милосављевиќ од Гевгелија го освои првото место на финалето на Вигор Бармен Куп 2012, кој се одржа во рамките на Струмица Опен Фест. Неговиот млечно-егзотичен коктел “El Bobo” направен на база на Вигор водка, како и млеко, ликер од маракуја, гренадин и сок од […]