(Македонски) Круша – Дар од Боговите

Во своето дело „Одисеја“ Хомер ја нарекува крушата Дар од Боговите. Скоро две илјади години подоцна, многумина ќе се сложат со него. Крушата е едно од омилените овошја низ светот. Денес ве послужуваме со помалку познати интересни факти за крушата. Првите круши се плод на почвата од Азија и Европа. Ви Кина крушата се смета […]

(Македонски) Топ 10 факти за вишната

Сезоната на вишните наближува! Да прочитаме повеќе за ова прекрасно овошје: Вишните ги откриле старите Римјани пред повеќе од 2000 години. Постојат повеќе од илјада видови на вишни и цреши. Од тие, само 10 се користат во комерцијални цели. Вишните содржат многу мелатонин и антиоксиданти. Мелатонинот помага во уништувањето на токсините што предизвикуваат болести, а […]

(Македонски) Јуни во Бадел 1862 Скопје

Mесецов што изминува беше прилично возбудлив за нас. Паралелно со подготовките за летото кое претстои (а за кое ветуваме многу забави! :)), јуни го одбележаа два значајни настани за нас. Прво, тоа беше Баделовата коктел забава на 2-рата маркетинг конференција на Капитал, која се одржа на 6 јуни и каде нашата соработка со Капитал доби […]

(Македонски) Десет интересни факти за кајсијата

Во овој период од годината, веќе може да се најдат свежи кајсии. Ние решивме да ви споделиме неколку факти за ова овошје кои ќе ве натераат да го гледате на поинаков начин. Кајсијата потекнува од Кина, каде се одгледува повеќе од 4.000 години. Кајсијата се одгледувала во Ерменија уште од древноста, и толку долго се […]

Badel 1862 with a cocktail party at the second marketing conference organized by “Kapital”

Како што веројатно повеќето од вас знаат, еден од настаните кои ја одбележуваат оваа недела е втората маркетинг конференција на „Капитал“ која е инспирирана од клучните зборови на современиот маркетинг:  креативност, смелост и дигитализација! На оваа, можеби најголема маркетинг конференција кај нас познати и признаени професионалци од креативната индустрија и од бизнисот ќе дебатираат за […]

(Македонски) Портокалот и неговата забавна страна

За портокалот знаеме дека: во зима тој е одличен зајакнувач на имунитетот, а неговата кора поставена на греалка е освежувач кој релаксира. Во лето сокот од портокал е неверојатно добар освежувач. Изобилува со многу хранливи материи, секојдневно потребни за човекот, како што се: витамин Ц, антиоксиданти, витамни А и Б, калциум, магнезиум, фосфор и диететски […]

(Македонски) Неверојатни причини зошто треба да пиеме сок од боровница

Боровницата е овошка која изобилува со арома и е неверојатно вкусна, но и одлична за подобрување и зајакнување на здравјето. Се наоѓа на врвот на листата на најдобри антиоксидантни овошја, поради големата количина на каледантоцијанин – состојка која има антиоксидантно дејство, го подобрува здравјето и има силни терапевтски ефекти. Еве неколку причини кои ќе ве […]

(Македонски) Интересни факти за кајсијата

Како мали сите сме качувале по нејзиното дрво, и сме ги береле плодовите. Или пак, сме чекале погоден момент за да се засладиме со некоја кајсија од дворот на соседите без никој да не види. Тоа се вистински авантури за сите деца, но сигурно никогаш не сте помислиле колку е всушност значајно за нашето здравје […]

(Македонски) Пролетна забава со Vigor Vodka наградниот квиз

Од денес стартува награден Vigor vodka квиз на официјалната Facebook страна на Vigor Vodka Македонија. Квизот е отворен за сите фанови на Vigor Vodka Македонија. Оној фан кој ќе одговори најбрзо и ќе ги има сите точни одговори, ќе добие вкусни Vigor Vodka награди, кои ќе ги направат пролетните забави повесели и побогати.  Квизот ќе […]

(Македонски) Svarog со бронзен медал на ISC 2013

Svarog, премиум водката на Badel 1862 со уште едно признание за својот квалитет на престижен светски натпревар! Минатата година, само по неколку месеци од лансирањето на првата хрватска премиум водка, Svarog го потврди својот врвен квалитет на IWSC (International Wine and Spirits competition) oдржан во Лондон. Оваа 2013 година, Svarog продолжува на патот на успехот. […]