Доследен на себе – нов сајт на Pelinkovac

Доследен на себе (dosledennasebe.mk) е новиот вебсајт каде може да прочитате за 150-годишната историја на горкослаткиот пијалок. Вебсајтот е замислен како времеплов испреплетен со значајни настани низ историјата. Работите се менуваат, но едно нешто останува константа – Badel Pelinkovac. Во текот на следните денови Фејсбук фановите на Pelinkovac ќе може да ја истражат страницата и […]

Документарен филм за Badel Pelinkovac

Конечно! Документарен филм за пијалокот со 150-годишна традиција и кралско педигре – Badel Pelinkovac. Се надеваме дека ќе уживате во документарецот, како што уживате во пијалокот!

Традиционална Баделова средба 2015

Прекрасната Струга и култниот Хотел Дрим беа домаќини да овогодинашната традиционална Баделова средба, која се одржа на 11 јуни. Ова е само дел од атмосферата на средбата… … а сите фотографии може да се најдат на нашата официјална Фејсбук страница.

Вафли со Stock Crema 84

Го знаете она чувство кога ви се јаде нешто благо, домашно подготвено, а немате многу време или пак енергија за да подготвите нешто? Го знаеме и ние. Многу добро. Токму затоа се ставивме во потрага по слатко задоволство кое се подготвува ултра брзо, кое е вкусно и кое неверојатно добро се надополнува со еден од […]

Совети за и околу мразот

Овие пеколни температури повторно не натераа да пишуваме за… мразот! 🙂 Општо познато е дека мразот е вода во цврста агрегатна состојба, и имајќи го тоа предвид, следува дека почистата вода создава почист и поквалитетен мраз, кој ќе го облагороди вашиот пијалок и/или коктел. Започнете веднаш со замрзнување на било каква вода: дестилирана, прочистена, минерална… […]

Каква сезона!

Сезонава е навистина една од најдобрите во нашата клубска историја! Кошаркарките на Бадел 1862 вчера ја освоија двојната круна во македонската кошарка, придодавајќи го шампионскиот трофеј на пехарот во Купот. „Баделки“ вчера ја совладаа екипата на МНА со 66-53 во Кавадарци и стигнаа до втор триумф во финалната серија, практично завршувајќи ја целата сезона без […]

Четири нови пролетни вкусови

Како што можеби знаете, воведовме нови четири прекрасни вкусови кои ќе ви ја разубават пролетта! Višnjevac, новитетот на Badel 1862 во сегментот со ракии и ликери кој ги обединува најдобрите хрватски производи, произведен е од чист концентриран сок на автохтоната вишна Мараска. Со опојна рубин црвена боја, богата арома и раскошен мирис, Višnjevac гарантира прекрасен […]

„Вечера за глупаци“ – премиера на Народниот театар од Охрид

Поканети сте на… „Вечера за глупаци“! Без гајле, не сте глупави, тоа е само името на новата суперинтересна претстава на режисерката Ирена Стеријовска, која ќе ја има својата премиера на 7 и 8 април во Народниот театар – Охрид. Претставата е со авторски потпис на познатиот француски сценарист и режисер Францис Вебер. Се работи за […]

ЖКК Бадел 1862 се закити со признанија од MКФ

Во саботата, во хотелот Александар Палас во Скопје, веднаш по завршувањето на Годишното Собрание на Македонската кошаркарска федерација, се одржа церемонија на која беа доделени наградите и признанијата за најдобрите во Македонската кошарка за изминатата година – 2014. Според резултатите од гласањето на клубовите од првите домашни лиги во машка и женска конкуренција, како и […]

Впечатоци од Блогерските и твитер награди 2014

Три дена подоцна и се уште средуваме импресии. Втора година по ред сме дел од Твитер и Блогерските награди и можеме само да кажеме дека сме пресреќни што сме дел од оваа револуционерна, духовита, секси и влијателна заедница. Саботата беше прекрасна вечер. Иако температурите беа прилично ниски, бевме наоружани со позитивна енергија, супер расположение и […]