(Македонски) Медитеранската магија на узото

Узото е типичен грчки пијалок и интегрален дел од грчката култура, поради што често го сметаат за повеќе од само пијалок. Узото за Грците значи живот и уживање со најблиските пријатели на долги седенки во кои се дискутираат секакви теми: од љубов до политика. Постојат и други слични медитерански пијалоци на база на анасон (во […]

(Македонски) Бадел Пелинковац – уникатен пијалак од дворот на Наполеон

(текст објавен во априлското издание на IN Store магазин) Бадел Пелинковац Горки, (1л, 0,7л, 0,1л, 31% вол. алк.) најпознатиот хрватски билен ликер сега и со нова посмела и поатрактивна амбалажа. Освојува на прв поглед, а неговиот богат природен вкус ги руши границите веќе век и половина и никого не остава рамнодушен. Тајната на препознатливиот вкус […]

(Македонски) Водкасто освежување и засладување

Иако сладоледот најмногу се поврзува со лето и топлото време, за сладоледот подготвен со водка секое годишно време е идеално за да се ужива во него. Се подготвува многу брзо и лесно. Додавањето водка во сладоледот го прави вкусот на сладоледоледот неверојатен. Вкус кој не може да се опише со зборови. Затоа, треба да го […]

Како е организирано производството на Badel 1862?

Сигурно понекогаш пиејќи ги нашите пијалоци, сте се прашале, каде и како се произведуваат овие пијалоци? Централното производство на Badel 1862 се наоѓа во загрепската населба Житњак, каде што е сместено производството на жестоките алкохолни пијалоци, додека производството на вина е децентрализирано по повеќето винарии кои Badel 1862  ги поседува низ Хрватска. Можеби најзаслужен за […]

Уживајте во магијата на Куба преку вкусот на коктелите

Денес патуваме во родната земја на салсата, румот и пурите. Магијата на веселата и љубовна Куба можете ја вкусите преку коктелите кои потекнуваат Карипскиот остров. Доколку билетот за Хавана е сѐ уште само дел од вашите желби, ние ќе ја донесеме Куба во вашиот дом. Со цел да ве расположиме и за момент да ви […]

Осврт за Badel 1862 Загреб на порталот JaTrgovac.com

Популарниот хрватски портал за бизнис JaTrgovac.com реши да го посети Бадел 1862 и да разговара со клучните луѓе за минатото, сегашноста и иднината на Бадел 1862. Меѓу интервјуираните се Весна Јурак, директорка на производство на јаки алкохолни пијалоци и ‘master blender’, Дубравко Ќук, директор на производство на вино, како и Кристина Боцак Гојун, директор на […]

Водка мартини – протресена или измешана?

Протресувањето газира. Мешањето спречува разредување. Но, што е подобро? Дали Џемс Бонд прави правилен избор? Луѓето во Gizmodo одлучиле со научен пристап да го одговорат прашањето: што опива подобро… протресен или измешен коктел? За заклучокот, повеќе може да прочитате овде. Во принцип, протресен пијалок ќе има помалку алкохол. Но, протресувањето на коктелот му дава полесен […]

(Македонски) Свежи и по најлудите забави

Веруваме дека до сега ги видовте нашите совети за умерено и вистински уживање во алкохолните пијалоци. А и сигурни сме дека знаете со мерак и лезет да се напиете по некој добар коктел или чист пијалок. Сепак, водејќи се од грижата за ваше добро, одлучивме да направиме една мини листа со совети за пиење оваа […]

Мама Пелин: Само Весна од Бадел 1862 ја знае тајната на Badel Pelinkovac

текстот е преземен со дозвола на хрватскиот портал 24 Sata. Во Бадел 1862 веруваат дека вкусот е мошне специфичен токму поради стариот бакарен котел во кој се подготвува. На неговите ѕидови има кристализирани талози од билките кои се користеле. Ликерот се чува и на францускиот царски двор во трезорот со пијалоци. Во средината на 19 […]

(Македонски) Коктел мајстор за готвење (втор дел)

Минатата недела објавивме неверојатни коктели подготвени според рецептот на Џејми Оливер. Кој ги направи и проба, сигурно остана без зборови од фантастичниот спој на кулинарството и коктелите, како за начинот на подготовка, така и за вкусот 🙂 Денес продолжуваме со вториот дел од коктелите на Џејми Оливер. Wicked Champagne Cocktail Состојки 1 шише Römer Krönung […]