Пријави се за Badel Masterclass 2023!

Почитувани бармени, На 3 мај во Ragusa360 – Rooftop ќе се одржи еден од најголемите настани во коктел историјата кај нас – Badel Masterclass! Повеќе еминентни познавачи од алкохолната индустрија од Хрватска и Македонија најпрво ќе одржат семинар за Badel алкохолните пијалоци и миксологијата, а потоа вечерта се стартува големиот регионален натпревар! Вашиот signature коктел […]

Убава приказна од Хрватска – Бадел 1862 (дел шести)

Преведен фељтон од Jatgrovac.com    Кога станува збор за унапредувањето на производите, нивното репозиционирање во рамките на соодветните категории и осмислувањето на пазарниот настап – во Бадел темелите се веќе поставени. Притоа стратешкиот план е по лансирањето на производот да има и втор чекор, а тоа едуцирањето на пазарот, без разлика дали станува збор за […]

Убава приказна од Хрватска – Бадел 1862 (петти дел)

Преведен фељтон од Jatgrovac.com  Во Бадел го антиципираа правецот на движење на пазарот па веќе некое време интензивно работат и на ребрендирање на своите брендови од сегментот жестоки алкохолни пијалоци. Веќе ги споменавме Pelinkovac и Korlat ракиите и ликерите, а ова лето главни играчи беа Sax Gin и Vigor vodka, кои со подобар квалитет добија […]

Убава приказна од Хрватска – Бадел 1862 (четврт дел)

Преведен фељтон од Jatgrovac.com  „Добро што дојдовте денес бидејќи веќе во понеделник одам во Бенковац, каде што ќе поминам некое време. Многу работа не чека во дестилеријата“, вели баделовата мастер-дестилерка која во компанијата ја нарекуваат „Тета Пелин“. Таа не е одговорна само за совршениот вкус на брендот Пелин, кој пред неколку години ја доби исклучително […]

Убава приказна од Хрватска – Бадел 1862 (трет дел)

Преведен фељтон од Jatgrovac.com  „Работам во Badel од 1996 година и може да кажам дека никогаш не сум била повозбудена бидејќи сметам дека нe’ чекаат многу добри работи во иднина. Новото раководство на чело со Дарко Кнез во изминатата година направи многу за нашето работење да се стабилизира, а појдовната точка беше целото знаење и […]

Убава приказна од Хрватска – Бадел 1862 (втор дел)

Преведен фељтон од Jatgrovac.com  Петок, типичен ден во доцен август, иако живата во термометаро покажуваше некој степен повеќе од просекот за тоа доба од годината. При доаѓањето до зградата на Бадел на загрепскиот Житњак, ги затекнуваме работниците кои во дворот на управната зграда забрзано работат на тротоарите и уредувањето на тревниците. Новиот влез во зградата […]

Убава приказна од Хрватска – Бадел 1862 (прв дел)

Преведен фељтон од Jatgrovac.com  Badel 1862 е еден од најстарите хрватски производетили чии брендови се вистински икони во своите категории. Компанијата низ историјата прошла низ многу турбулентни периоди, а предизвиците не се намалија ниту по осамостојувањето на Хрватско. Нестабилната сопственичка структура не придонесуваше за искористување на сите потенцијали на оваа компанија, а деловниот успех главно […]

Баделова средба 2022

По двогодишна (оправдана) пауза поради пандемијата се одржа традиционалната Баделова средба. Средбата се одржа на 9 јуни во Етно гостилницата Воденица 3 во близина на Крива Паланка. Во опуштена атмосфера и во прекрасно време (наспроти прогнозата!) се видовме со нашите најважни партнери и соработници и уживавме во програмата која ја водеше маестралниот македонски актер Сашко […]

Badel Masterclass, втора сезона!

Втората сезона на Badel Masterclass едукацијата наскоро ќе започне, а пријавите се отворени до 5 април 2021 за сите заинтересирани, без разлика дали се вработени во угостителството. Врвните предавачи подготвија многу интересни содржини за професионалци, фанови, хедонист и сите останати кои сакаат да научат нешто ново. Главните обласни на онлајн предавањата се: – Вино – […]

Antique Pelinkovac повторно награден!

    На почетокот на годината, добри вести доаѓаат од Брисел за Antique Pelinkovac. Во голема конкуренција на светски брендови, Antique Pelinkovac ја освои наградата Superior Taste Award, доделена од стручното жири на International Taste Institute кое брои повеќе од 200 членови, на што секако сме многу горди. Antique е опишан како исклучителен производ, со […]