Рецепт: Penne Alla Vigor Vodka паста

Немате идеја за ручек? Не грижете се, имаме превкусен рецепт за вас. Ако сте љубители на паста и на водка, тогаш продолжете да читате!

Состојки за 3 порции:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 кромид, сецкан
 • 455 gr мелено говедско месo
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 795 gr доматно пире
 • 120 ml Vigor водка
 • ½ кафена лажичка чили зачин
 • 120 ml слатка павлака
 • 400 gr тестенини
 • пармезан
 • свеж магдонос, за декорација

Подготовка

Загрејте го масло во голем сад на висока температура и ставете го кромидот додека не стане проѕирен.
Додадете го говедско месо, сол и бибер, гответе додека не испари течноста и говедското месо не добие потемна кафена боја.
Додадете доматно пире, водка и чили, мешајќи додека половина од течноста не испари и сосот не се намали.
Додајте слатка павлака, мешајќи додека не се соединат состојките. Додадете ги веќе сварените тестенини и промешајте додека рамномерно не се обчожат со сосот.
Послужете и наросете со магдонос и пармезан.

Уживајте!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*