Коктели кои секој фан на Game of Thrones треба да ги проба #2

Доколку имавте време да ги пробате коктелите од првиот дел, Коктели кои секој фан на Game of Thrones треба да ги проба #1, за оваа претпоследна, петта епизода имаме уште неколку рецепти кои може да ги пробате со вашето друштво додека чекате да видите кој ќе седне на тронот.

King’s Landing

  • 5 cl вода
  • 5 cl мед
  • 5 cl Sax Gin
  • 3 cl сок од лимон
  • 3 cl сок од портокал

Водата и медот ставете ги во сад на тивок оган. Оставете ја смесата да зоврие и тргнете ја на страна да се олади. Земете 30 ml од оваа смеса и ставете ја во шејкер. Додадете ги останатите состојки, добро протресете и сервирајте.

Mother of Dragons

Во шејкер ставете ѓумбир, 3 парчиња портокал и добро истолчете. Додадете ги останатите состојки и протесете. Процедете го коктелот во чаша полна со мраз.

Needle

  • 3 cl Vigor Vodka
  • 1,5 cl пиво од ѓумбир
  • 1 половина зелен лимон

Сокот од зелениот лимон заедно со другите состојки соединете ги во чаша за шот.

The Dark Night

Ставете ги сите состојки во шејкер и протресете. Послужете во мартини чаша.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*