Велигденски коктели #2

Ако ги пробавте Велигденските коктели #1 ви подготвивме уште неколку рецепти за вистинско празнично уживање. 😊

Rosemary, Grapefruit & GIN

Сируп од рузмарин:

 • 1/2 чаша шеќер
 • 1/2 чаша вода
 • 2 гранки рузмарин

Во сад ставете ги водата и шеќерот и оставете ги да зовријат. Намалете ја температурата и на тивок оган оставете ги да стојат уште 3 минути. Згаснете го оганот и оставете го садот да стои уште 5 минути. Додадете го рузмаринот и оставете да отстои додека не се олади. Процедете и тргнете ја смесата на страна.

Состојки за коктелот:

 • 45 ml Sax Gin
 • 120 ml сок од грејпфрут
 • 30 ml сируп од рузмарин
 • мраз
 • свеж рузмарин и парчиња грејпфрут за декорација

Во шејкер ставете џин, сок од грејпфрут, сируп од рузмарин, голема лажица мраз и силно протресете. Во чаша ставете мраз и сипете ја смесата. Декорирајте со свеж рузмарин и парче грејпфрут.

Strawberry Chamomile Paloma

Сируп од камилица:

 • 3/4 чаша вода
 • 1/3 чаша мед
 • 1-2 кесички чај од камилица

Во сад ставете ги водата и медот и оставете ги да зовријат. Намалете ја температурата и на тивок оган оставете ги да стојат уште 1 минути. Згаснете го оганот и тргнете го садот на страна. Додадете ја кесичката чај и оставете да отстои 5-10 минути во затворен сад. Извадете ја кесичката и оставете да отстои додека не се олади. Ставете ја смесата во фрижидер да се олади.

Состојки за коктелот:

 • 90 ml сок од грејпфрут
 • 2-4 лажици сируп од камилица
 • 60 ml Rio Club текила
 • 4 исечкани јагоди
 • кршен мраз
 • газирана вода

Во чаша ставете сок од грејпфрут, сируп од камилица, текила и јагоди. Со толчник нежно притиснете ги јагодите за да го испуштат својот сок. Ставете една рака мраз и додадете газирана вода. Промешајте и доколку не ви е доволно благо, може да додадете уште сируп од камилица. Декорирајте со јагоди.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*