Пролетни коктели

Зголемените температури и сончевото време навестуваат дека пролетта ни е на прагот.

Со доаѓањето да пролетта, расцветаните дрвја и распеаните птици, доаѓаат и ноќи исполнети со дружби и одлични коктели.

Еве ги нашите предлози за коктели кои ви ги препорачуваме оваа пролет.

Gin Rickey

  • 6 cl Sax Gin
  • 12 cl газирана вода
  • 1 зелен лимон

Во висока чаша ставете мраз. Додадете го џинот и зелениот лимон врз мразот и додадете ја газираната вода. Декорирајте со парче зелен лимон.

Honey Bee

  • 6 cl Key Rum
  • 1/2 лажица мед
  • 1/2 лажица вода
  • 1.5 сок од лимон

Промешајте го медот со топла вода додека не се раствори. Потоа додадете го во шејкер со мраз, заедно со румот и сокот од лимон. Протресете добро и послужете.

La Paloma

  • 6 cl Tres Sombreros Silver текила
  • 1.5 cl свежо цеден сок од зелен лимон
  • сол
  • газирана вода со вкус на грејпфут

Текилата, сокот од зелен лимон и малку сол ставете ги во чаша. Додадете мраз, газирана вода и промешајте.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*