10 интересни водка факти кои не сте ги знаеле

 

1. И покрај тоа што повеќето луѓе веруваат дека водката потекнува од Русија, точната земја на потекло на водката не е позната, а освен Русија во финалето за оваа титула се: Русија, Полска, Украина и Белорусија.

2. Вообичаено, комерцијалните водки немаат силен вкус и мирис, па поради тоа служат како одлична база за најразлични коктели. Некои од најпознатите коктели во светот се прават со водка: Bloody Mary, Vodka Martini, White Russian, Cosmopolitan, Sex on the Beach, Kamikaze, Long Island Iced Tea…

3. Легендата вели дека наместо цуцла, татко му на Сталин му давал шамивче натопено во водка.

4. Умереното консумирање на водка може да има многу позитивни ефекти за човечкиот метаболизам. Водката е здрава за холестеролот и артериите, а е и одличен лек против настинка и треска, спречува срцев удар и Алцхајмерова болест.

5. Водката е одлична замена за тоник за лице бидејќи ја дезинфицира кожата и ги затегнува порите.

6. Ако додадете неколку капки водка и една лажичка шеќер во вазната со цвеќиња за да ги одржите свежи што подолго.

7. Сакате поздрава, поцврста и посјајна коса ослободена од токсини? Додадете малку водка во вашиот шампон!

8. Поради различната густина од водата, еден литар водка тежи 953 грама, а не еден килограм.

9. Во петнаесеттиот век во Шведска, водката се користела за прозводство на барут.

10. Водката се пие меѓу предјадење и главен оброк бидејќи ги неутрализира вкусовите и ги зајакнува вашите сетила.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*