Есенски коктели со рум

Есента е време кога сакаме да уживаме во зачинети пијалоци, а тоа ни дава изговор да правиме интересни коктели. Овој пат издвојуваме 2 рецепти со рум, и тоа не било кој рум, туку добро познатиот Badel домашен рум.

Hot Buttered Rum

  • 1 кафена лажица путер
  • 1 кафена лажиза кафеав шеќер
  • 1/4 кафена лажица цимет
  • 1/4 кафена лажица морско оревче
  • 1/2 кафена лажица екстракт од ванила
  • 6 cl Badel домашен рум
  • 14 cl топла вода

Зачините ставете ги во чаша и промешајте добро. Додадете го румот и топлата вода и мешајте додека не се соединат состојките. Послужете со стапче цимет.

Dark and Stormy

Во висока чаша полна со мраз ставете ги состојките и промешајте. Декорирајте со парче зелен лимон и декорирајте.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*