„Страшни“ коктели за Ноќта на вештерките

Никогаш не пропуштаме прилика кога има можност да се маскираме во омилениот супер херој или омилен лик од филм/серија. Па така оваа Ноќ на вештерките, решивме да ги замаскираме и коктелите кои се идеални за најстрашната вечер во годината. 🦇

Morgue-A-Rita

Рецептот за маргарита е всушност ист, но трикот е во декорацијата.

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во шејкер полн со мраз и протресете за да се измешаат состојките. Во сад ставете ја солта и додадете ја црвената боја. Промешајте убаво за солта да добие црвена боја. Со смесата декорирајте ги чашите и послужете.

Dark and Stormy

Подготовка:

  • 6 cl Sax Gin
  • 1 cl сок од калинка
  • 1.5 cl шеќерен сируп

Во шејкер со мраз ставете ги состојките и добро промешајте. Сервирајте во висока чаша и по можност, декорирајте со коцка сув мраз која ќе даде ефект на чад на коктелот.

Black Masquerade

Подготовка:

  • 4.5 cl Vigor Vodka
  • 6 cl сок од црна рибизла

Ставете ги состојките во шејкер со мраз и промешајте добро. Сервирајте во високи чаши за мартини.

Lurid Lemonade

Подготовка:

  • 4.5 cl Vigor Vodka
  • 8 cl сок од лимон
  • активен јаглен (активниот јаглен му дава црна боја на коктелот)

Во чаша со мраз промешајте ги водката и сокот од лимон. На крај додадете малку активен јаглен и мешајте додека коктелот не добие темно црна боја.

Уживајте. 🦇🦇🦇

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*