2 летни коктели со Sax Gin

Летото е одличен период кој е како создаден за уживање во освежителни коктели со џин. И тоа не било кој џин, туку Sax Gin. 😉

Во продолжение ви носиме неколку од нашите омилени коктели со џин тоник.

Watermelon Gin and Tonic

Состојки:

  • 30 gr лубеница
  • 25 gr шеќер
  • сол
  • 2 cl Sax Gin
  • 3 cl тоник
  • 3-4 лажици шеќерен сируп од лубеница*

Во блендер ставете ги лубеницата и шеќерот и блендирајте додека не се соединат состојките. Во чаша ставете од шеќерниот сируп од лубеница, џинот и тоникот и додадете ја смесата од блендерот. Промешајте и декорирајте со парче лубеница.

*За шеќерниот сируп од лубеница потребни ви се 3 полни чаши со коцки од лубеница, 1 чаша шеќер и пола чаша вода. Сите состојки ставете ги во сад, оставете ги да зовријат и мешајте добро за да се соединат. Оставете ја смесата да се олади, процедете и го имате вашиот сируп.

Pineapple Gin and Tonic

Состојки:

  • 5 cl Sax Gin
  • 6 cl сок од ананас
  • тоник
  • зелен лимон

Наполнете ја чашата со мраз и додадете го џинот и сокот од ананас. Чашата дополнете ја со тоник. Исцедете половина зелен лимон и добро промешајте. Декорирајте со парче зелен лимон.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*