Водкаст пијалок со малини и лубеница

Летото е одлично за експериментирање со разни овошни вкусови на коктели поради изобилството на овошје кое ви е достапно во овој период од годината.

Денес предложуваме една интересна водкаста комбинација со малини и лубеница која со сигурност ќе ве освежи на овие високи температури.

Потребни состојки:

  • 5 cl Vigor Vodka
  • 200 gr исчистена лубеница
  • 100 gr малини
  • 1 лажица сок од лимон
  • 3 cl вода
  • мраз
  • засладувач по желба

Во блендер ја ставате водката лубеницата, малините, сокот од лимон, мраз и блендирате додека не се соединат состојките. Додадете вода доколку не сте задоволни од постигнатата густина. Сервирајте во висока чаша полна со мраз, декорирајте со парче лимон и сервирајте.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*