Џинот во филмската култура #2

Пред кратко време го почнавме серијалот Џинот во филмската култура, може да се потсетите на првиот дел на следниот линк, каде правиме листа од нашите омилени филмски сцени со џин во главната улога.

Не би можеле да правиме листа на џинот во филмската култура, а да го изоставиме легендарниот Џејмс Бонд.

3. James Bond

Во продолжението од 2006 година, Casino Royale, James Bond нарачува Vesper Martini. Vesper Martini е варијација на класичниот Martini коктел, која ги соединува џинот и водката и била прв пат напишана од авторот на James Bond, Иан Флеминг.

Рецепт за Vesper Martini:

Ставете ги џинот, водката и аперитивот во шејкер полн со мраз. Протресете добрo и сервирајте во чаша за мартини. Декорирајте со парче тенка кора од лимон.

4. Breakfast at Tiffany’s

Во филмот Breakfast at Tiffany’s често се спомнува Martini, но авторот во неколку наврати го спомнува и White Angel.

Рецепт за White Angel:

  • 6 cl Sax Gin
  • 6 cl Svarog Vodka

Состојките се ставаат во шејкер со мраз и се протресува добро. Се сервира во висока чаша за мартини.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*