Водкасто освежување со Лимонче

Limoncè е најпродаваниот ликер во Италија со добра причина, неговиот суптилно сладок и пријатно кисел вкус е посебно неодолив во летните, топли денови.
За дополнително освежување, подготвивме интересен коктел за вас.

Состојки:

  • 35 cl Svarog Vodka
  • 25 cl свежо цеден сок од лимон
  • 6 лажици шеќерен сируп
  • 6 cl Limoncè
  • 35 cl газирана вода
  • коцки мраз

Комбинирајте ги вотката, сокот од лимон, шеќерениот сируп и Лимонче во голем сад. Непосредно пред сервирање, се става во газираната вода и се промешува. Во полни чаши со мраз истурете ја смесата, декорирајте со парче лимон и послужете.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*