Руски мезиња за уживање со водка

Иако алкохолните пијалоци сами по себе пружаат специфично задоволство и уживање, ако покрај нив има и закуска која одговара на конкретниот пијалок, уживањето може да стане вистинско ѓезме. Во Русија не може да се замисли дружба или собиранка без водка. Долгата историја на пиењето водка резултира со прилично голем број на фантастични комбинации на водката […]

Badel Pelinkovac започна да се извезува во САД

Добри вести за американските фанови на на Badel Pelinkovac – се започна со извоз за САД! Првата нарачка за САД е направена вчера. Бадел 1862 извезува во 30 земји ширум светот и долго време имаше размислувања за извоз на производите во САД, каде веќе се извезува шљивовица. Поради строгите стандарди и регулативи на САД, потребни […]

Што е специфична густина на пијалоците?

Сигурно сте забележале некој прекрасен коктел со повеќе слоеви, и сте се прашувале која е тајната на овие шарени пијалоци, кои се подеднакво добри и на вкус, и на изглед. Се работи за мерката наречена специфична густина на пијалоците која определува каде ќе се најде пијалокот во еден повеќеслоен коктел – најтешките паѓаат на дното, […]

Најлуди имиња на коктели

Коктелите не само што може да ги добиете во милион комбинации, форми и бои, нив може да ги добиете и со најлуди и најкреативни имиња. Избравме неколку имиња кои ги сметаме за најинтересни, проверете кои од нив може да направите со пијалоците на Бадел 🙂 The Last Word (џин,сок од лимета, зелен шартруз, мараскино) Culture […]

(Македонски) Пет работи што не сте ги знаеле за џинот

Дали сте љубители на џин? Сте се запрашале ли некогаш зошто џинот е така освежителен и необичен пијалок? Можеби токму овие пет факти ќе ви го направат овој пијалок уште поинтересен: 1. Џинот е зимзелен Вкусот на џинот се добива од ‘боровинки’, односно плодови на зимзеленото дрво клека (Juniperus communis), што е слично на смреката. […]

(Македонски) Популарните пијалоци од филмовите

Неодамна ги споделивме омилените пијалоци на холивудските ѕвезди и на великаните од уметноста и литературата. Сигурно фактот дека Френк Синатра уживал во мартини влијалел врз популарноста на самиот пијалок. Сепак, кога некој пијалок се поврзува со филмски хит, тогаш на популарноста ѝ нема крај. Денес споделуваме пијалоци кои станале популарни преку филмското платно и карактерите […]