Баделки со поддршка на кампањата против насилството врз жените

10712974_963131170382867_3825459763941178241_n

Најтрофејниот македонски женски кошаркарски клуб Бадел 1682 се приклучи на глобалната кампања “#16дена активизам – да ставиме крај на насилството врз жените и девојчињата – сега”, која трае од 25 – ти ноември од 10-ти декември. Дел од кампањата е промена на профилната слика во портокалова боја и користење на хаштагот #OrangeUrHood со што се зголемува свесноста за постоењето на проблемот на насилството кон жените и девојчињата со кој се соочуваат сите земји во светот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*