(Македонски) Замрзнато овошно уживање

Септемвриските денови се можеби последните денови кога сладоледот ни е сеуште дел од секојдневната исхрана. Сладоледот овозможува двојно задоволство: ем се освежуваме, ем јадеме благо.

Денес ви препорачуваме рецепт за сладолед, кој на задоволството му додава и трета димензија: витаминска. За подготовка на овој рецепт потребни ви се Pago овошни сокови и витаминската летна доза потребна за одлична работа на телото и организмот е тука.

Сладолед од портокал

Потребни состојки:

Подготовка

Во поголем сад ставете ги сите состојки и убаво мешајте за да добиете хомогена смеса. Потоа садот ставете го во фрижидер неколку саати, за смесата убаво да се олади. Откако ќе се олади, можете смесата да ја префрлите во садови за послужување и да ја ставите во замрзнувачот, за да се стегне и да се добие сладоледот. Доколку имате и модли за домашна подготовка на сладолед на стапче, можете да ги искористите и нив.

Откако ќе се стегне сладоледот, послужете и уживајте во неговата освежителност.

Ги очекуваме вашите импресии 🙂

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*