(Македонски) Љубовен живот со овошен вкус

Дали сте знаеле дека и овошјето може да биде одличен афродизијак? Ние препорачуваме да го размрдате вашиот шарм со помош на следниве овошки:

Јаболко   еден од најстарите афродозијаци, познат како “Искушението на Ева”или “Забранетото овошје”. Античките Грци го користеле и наместо веренички прстен: ко фрлале кон нивната избраничка и доколку таа го фатела без да и падне – таа била вистинската. Во среден век, веќе постоел сомнежот дека јаболкото влијае во романсата. Девојките од тој период верувале дека ако спијат со јаболко, потоа го дадат на нивниот симпатија и тој го изеде – тој бескрајно ќе се заљуби во неа. Би го пробале ова? 🙂

Праска – Во Стара Кина верувале дека сочното месо  под тенката лушпа на праската ширело љубовна магија. Во Јапонија, невестите за време на свеченостите држеле расцветана праска за прославување на својата плодност. Денес пак, ширум светот заводливата форма на праската се клористи и како симбол на женските облини. Сочни и слатки, праските соджат калиум, фосфор, витамин А и Ц – сите состојки кои ја стимулираат страста.

Јагода Совшено мало црвено срце. Се смета за афродизијак уште од времето на Стар Рим, кога јагодата се сметала за симбол на Венера. Во Франција пак, постоела традиција младите венчани парови да се послужуваат со ладна супа од јагоди за да се засили романсата на медениот месец. Богати се со витамин Б и липонска киселина – елементи кои ја зголемуваат плодноста и кај мажите и кај жените.

Иститот ефект ќе го постигнете и со Pago соковите од јаболко, праска и цреша. Свежи, богати со витамини и хранливи состојки кои ќе ви ја разгораст страста исто како самата овошка.

Што чекате?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*