(Македонски) Pago боровница со свежа паста

Денес е одличен ден да уживате во малку поинаква комбинација на храна –  боровинки и тестенини  кои сами ќе ги направите. Ви предлагаме рецепт кој е едноставен за подготовка и со неодолив вкус.

Состојки:

  • 1кг бело брашно
  • 5 јајца
  • Свежи боровинки и црна рибизла
  • Свежи печурки
  • Малку кромид
  • Пармезан
  • Зачини по ваш вкус
  • 1 Pago сок од боровница

Подготовка:

Прво подгответе  ја смесата за паста. Во длабок сад ставете ги брашното, јајцата, додадете сол низ прсти, малку маслиново масло, ставете половина од свежите боровинки и сокот Pago од боровница. Измешајте убаво за смесата да стане хомогена. Потоа, израмнете ја и оставете ја минимум еден час да отстои. Откако ќе отстои, исечете ја на мали парчиња – талјатели и сварете ги во солена вода.

Потоа подгответе го сосот од печурки. Исечкајте ситно малку кромид, измешајте го со печурките и додадете зачини по ваш вкус.

Откако пастата е сварена, ставете ја во чинија и додадете го врз неа сосот од печурки. Потоа, додадете го остатокот од свежите боровинки. Гарнирајте со пармезан. Послужете со чаша Pago сок од боровница.

Пријатно јадење!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*