(Македонски) Pago aнанас со пршута

Подгответе го овој врвен гурмански специјалитет и изненадете ги вашите пријатели со една софистицирана закуска!

Состојки:

  • Тенко сечена пршута
  • 250 гр. Јогурт
  • 2 пакувања шеќер во прав
  • 1 мал ананас
  • Ментол ливчиња
  • 1 лимон
  • 5 гр. Желатин
  • 1 шише Pago Ананас

Подготовка:

Три четвртини од шишето Pago Ананас додадете ги во сад. Остатокот од Pago сокот измешајте го со јогурт и свеж ананас. Додајте 5 гр. желатин (омекнат во вода), шеќер во прав и лимон. Потоа ставете ја оваа смеса во фрижидер околу еден час.  Исечете го свежиот ананас на мали парчиња и ставете го во мал сад. Потоа ставете ги исечканите парчиња пршута во посебен сад. На крај, земете ја мешавината на желатин и ананас од фрижидерот и ставете ја во трет сад. Украсете ја со ливчиња ментол. Послужете и уживајте во закуската!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

*