(Македонски) Бадел 1862 – 150 Години: Епизода Четврта

После завршетокот на Втората светска војна, во мај 1945 година во Југославија започнала брза индустријализација, а обновата на разрушената земја била главна и најважна задача. Новата власт ги национализирала или ги конфискувала речиси сите индустриски капацитети, вклучувајќи ги и претходниците на Бадел 1862. Во 1946 година, легендарната фабрика на семејството ARKO била преименувана во PLEMENIKA. […]

(Македонски) Ненад Милосављевиќ е победник на Vigor Barmen Cup 2012

Во конкуренција на повеќе од 20 бармени од цела Македонија, Ненад Милосављевиќ од Гевгелија го освои првото место на финалето на Вигор Бармен Куп 2012, кој се одржа во рамките на Струмица Опен Фест. Неговиот млечно-егзотичен коктел “El Bobo” направен на база на Вигор водка, како и млеко, ликер од маракуја, гренадин и сок од […]

(Македонски) Vigor Barmen Cup 2012

Особено сме среќни и задоволни што и официјално може да го најавиме и да ве поканиме на четвртиот VIGOR BARMEN CUP ’12, најголемиот натпревар во подготовување коктели во Македонија! Оваа година, домаќин на купот ќе биде градот со репутација на најдобри забави – Струмица! Финалето на купот ќе се оддржи во склоп на одличниот Струмица […]

(Македонски) Прв концерт од турнејата Svarog = Toni Zen

Сеуште си ги средуваме импресиите од лудата журка во петокот со Тони Зен како Svarog! Неготино ечеше од басовите на најпознатиот хип-хоп артист во Македонија, а нашите хостеси ги изненадуваа гостите прскајќи им Svarog водка во уста, дополнително развеселувајќи ја атмосферата. Но, како што велат, една слика вреди илјада зборови, па, ве повикуваме да ја […]

(Македонски) Почеток на турнејата на Тони Зен како Сварог

Македонската хип-хоп ѕвезда Тони Зен ја започнува својата нова турнеја низ Македонија со концерт во летниот клуб-базен Хавана во Неготино. Еден од најдобрите рап артисти на територијата на Македонија, па и пошироко, пред еден месец стана заштитно лице на нашата новата премиум водка „Svarog“, која беше претставена од по повод нашата 150-годишнина. Концертите во најава […]

(Македонски) Бадел 1862 – 150 Години: Епизода Трета

Во текот на 80-тите години на 19 век, хрватските вински насади се речиси целосно уништени од паразитот Филоксера. Во такви неповолни услови, претприемачот Бергер Фолк (Berger Volk) се решава на храбар потег и го основа акционерското друштво Patria, охрабрен од виновите насади и малата дистилерија која ја поседувал во близина на Самобор. Новата фабрика се […]