Чоколаден колач со Badel Prima Brand

Кога вкусовите на две големи задоволства ќе се спојат, се случува експлозија од уживање 🙂 За денес ви предлагаме да се опуштите со неверојатната комбинација на чоколадо и коњак. Овој колач се подготвува многу брзо и едноставно. Состојки: 250гр брашно 240гр мармалад од кајсии 200гр чоколадо за готвење, исечкано 3 супени лажици Badel Prima Brand […]

Нов Баделов коктел – Badel Fire

Пролетта е идеален период да се пробаат нови вкусови. Нашата потрага по совршени комбинации на состојки за нови и уникатни коктели е во полн ек. Откако го споделивме со вас рецептот за совршена Пина Колада, на ред дојде еден експеримент. Се одлучивме да направиме комбинација на состојки која до сега не е позната на светот. […]

Рецепт за совршена Пина Колада

Доволно слатка, задоволувачки освежителна, секогаш популарна – вака би ја опишале ние фантастичната Пина Колада. Коктел масјторите низ светот го усовршиле рецептот за подготвување на овој коктел. Секој од нив на Пина Коладата ѝ давал свој уникатен шмек. Ние се дадовме во потрага по рецептот кој едноставно и брзо ќе може да го подготвите дома […]

Видови чаши: Грапа

Чашата грапа го добива своето име од истоимениот италијански пијалок кој е со висок процент на алкохол. Но, оваа чаша се користи и за многу други алкохолни пијалоци. Мала е, бидејќи се користи за навистина јаки пијалоци. Дршката постои за да се оддржува ладната температура на пијалокот, а обликот на светилка исто така е погодна […]

Видови чаши: Флаута

Чашата од типот „флаута“ се користи за шампањско и останати пенливи вина. Главната цел на чашата е да направи меурчињата да траат што подолго. Често имаат и испапчување на дното кој овозможува меурчињата да се создаваат од едно место. Аромата не е толку важна кај овие вина како што е кај црвеното вино, па затоа […]

Видови чаши: Колинс чаша

Колинс чашата е висока и издолжена чаша што се користи за пијалоци со меурчиња. Името го добива од познатиот Том Колинс коктел со џин. Формата на чашата е погодна за задржување на меурчињата што подолго време и затоа најчесто во него се ставаат пијалоци со сода, односно газирана вода. За разлика од флаутата има доволно […]

Видови чаши: Старомодна чаша

Сигурно сте слушнале за виски „on the rocks“? Старомодната (‘old fashioned’) или ‘rocks’ чаша е идеална за виски или Stock 84, бидејќи има доволно простор за големи коцки мраз. Широкиот отвор исто значи дека може убаво да го помирисате вашиот пијалок.

Видови чаши: обична чаша

Обичната чаша, или tumbler, се смета за сенаменска чаша. Всушност се работи за чаша со рамно дно, а постојат многу варијации. Освен за безалкохолни пијалоци, се користи за трпезно вино, кое обично доаѓа со контролирана температура, и бргу се пие, па не е потребна чаша со дршка за одржување на температура. Се користи и за […]

Видови чаши: Мартини чаша

Веројатно сте забележале дека различни пијалоци се служат во различни чаши. Тоа не е само прашање на естетика и манири, туку и на функционалност. Мартини чашата или позната и како коктел чаша постои долго време. Легендата вели дека популарноста оваа чаша ја стекнала за време на Прохибицијата во САД во 20-тите години на минатиот век, […]

Бадел 1862 на карневалски викенд!

Има ли поубав начин да се пречека доаѓањето последниот викенд на февруари од присуство на големите карневали во Струмица и Прилеп? Бадел 1862 оваа година реши да ги поддржи и да присуствува и на двата карневали. Струмичкиот карневал започнува вечерва, а трае два дена, додека прилепскиот карневал е во недела. Производите на Бадел 1862 во […]